TOP_Plusz-4.1.1-23 -
„Élhetőbb városközpont -
az újpesti Szent István tér déli
részének és a Kemény Gusztáv
utcának az átalakítása”

Kattintson a fenti gombra február 23-ig, hogy a kérdőív kitöltésével az Ön véleményét is megismerjük a projektről!

TOP_Plusz_4_1_1_23-KG_fotóba_illesztett_látvány-1

A projektről

Újpest Önkormányzata a Szent István tér déli részének, és az ahhoz kapcsolódó Kemény Gusztáv utcának az átalakításával vesz részt az Egészséges utcák programban.

Az Egészséges utcák program egy olyan pályázati lehetőség a fővárosi kerületek számára, melyet Európai Uniós forrásból, a TOP Plusz pályázat keretén belül, Budapest Főváros Önkormányzata szakmai felügyeletével írtak ki. A pályázatban olyan projekteket támogatnak, melyek egészségessé, biztonságossá és befogadóvá teszik a programban részt vevő utcákat.

TOP_Plusz_4_1_1_23-KG_fotóba_illesztett_látvány-3

A több ütemben megújított Szent István tér fejlesztése a tér déli részének megújulása révén folytatódhat. A déli térrész, és az ahhoz szervesen kapcsolódó Kemény Gusztáv utca faltól falig történő rekonstrukciójával folytatni lehet a korábban már megvalósított fejlesztéseket, ki lehet terjeszteni a gyalogos közterületeket, ami hozzájárulhat a környéken megindult helyi gazdaságfejlesztési folyamatok erősítéséhez, a minőségi zöldfelületek kialakításával pedig az élhetőség javítására kerül sor.
Hogy hogyan? A pályázatra beadott tervezési program bemutatja azokat a lehetőségeket, amelyek a részletes tervezés során sorvezetőként szolgálhatnak a szakértők és a tervezésbe bevonásra kerülő környékbeliek számára. Néhány pontban összefoglaljuk ezeket.
Mozgásban gazdag életvitelt támogató beavatkozások
Forgalomcsillapítással, 20 km/h sebességkorlátozással és akadálymentesítéssel biztonságosabbá és barátságosabbá válik a terület mind a gyalogosok, mind a kerékpárosok számára. Szélesebb járdák, biztonságosabb átkelőhelyek alakulnak ki, kerékpáros nyomok, kerékpártámaszok jönnek létre, rendeződik a parkolási és rakodási területek jelenleg sokszor kaotikus állapota.

Zöldfelületek mennyiségi és minőségi fejlesztése

Fontos cél az új zöldfelületek létesítése, az ökológiai folyosóként is működő fasor pótlása révén az utca mikroklímájának javítása, a biológiai diverzitás erősítése, és természetesen a meglévő növényzet ápolása, gondozása. Noha a közművek miatt fasor elhelyezése sajnos nem mindenhol lehetséges, a közterületek átrendezésével – például a Kemény Gusztáv utca keleti járdája mentén – széles zöldsáv alakítható ki, tehát az a területrész is zöldebbé tud válni. A Szent István tér déli oldalán ugyanakkor egy új fasor is kiépülhet a korábban megújított térrész fasorának folytatásaként. Emellett a csapadékvíz visszatartását és helyben történő hasznosítását is megcélozza a projekt a zöldsávok esőkert-jellegű kialakításával, valamint a vízáteresztő, hézagosan rakott térburkolatok alkalmazásán keresztül. Mindezek hozzájárulhatnak az emberi egészségre is veszélyes szélsőséges klimatikus hatások csökkentéséhez is.

Minden társadalmi rétegnek vonzó, aktív időtöltést lehetővé tevő környezet

A beavatkozásokon keresztül a városlakók számára összességében a mainál lényegesen vonzóbb, ott-tartózkodásra, sétára, közösségi aktivitásra ösztönző, pszichológiai szempontból is pozitív hatású környezet jön létre. A területet övező üzlethelyiségek előtere kulturáltabbá és rendezettebbé válik, könnyebben megközelíthető lesz a gyalogos vásárlóközönség számára, és így megnyílik a lehetőség a minőségibb szolgáltatás felé is.

Röviden tehát ezek azok a beavatkozások, amelyeket Újpest megvalósíthat az Egészséges utcák programon belül. Mindehhez először el kell készíteni a részletes terveket is, mely folyamatba Újpest Önkormányzata az újpestieket is szeretné bevonni. 2025. évtől felméréseken és számos programon keresztül lesz lehetősége mindenkinek – lakosoknak, civil szervezeteknek és gazdasági szereplőknek egyaránt -, hogy alakítsák a terület fejlesztéséről folyó gondolkodást, és így 2026 derekára elkészülhetnek a pályázati feltételeknek megfelelő tervek, majd megindulhat a kivitelezés.

Az itt felvázolt állapotot tehát csak néhány év múlva láthatjuk majd szemeinkkel is, ez azonban nem is szokatlan egy olyan nagyívű beruházás esetén, melynek előzetes kivitelezési költsége mintegy 1 milliárd forintot tesz majd ki. Megéri azonban ez a sok befektetett energia, hiszen Újpest Városközpontja egy zöld, barátságos, jól működő, vagyis: élhető területté válhat majd, minden újpesti lakos örömére.

Cikkek

Scroll to Top
Megszakítás